Dał nam przykład Bonaparte. W dwusetną rocznicę śmierci Napoleona 1821-2021″

Od 18 grudnia w piwnicach gotyckich liwskiego zamku oglądać można będzie wystawę poświęconą Napoleonowi i jego legendzie.
Wystawa ma jednocześnie uświęcić dwusetną rocznicę śmierci Cesarza.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkaset eksponatów ze zbiorów prywatnych polskich kolekcjonerów oraz muzealia przechowywane w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Zwiedzający będą mogli podziwiać: posążki, rzeźby, dokumenty, ryciny, obrazy, odznaczenia i broń, szable wszystkich armii walczących ze sobą na początku XIX w., unikatową cynową manierkę z 1812 r., przepiękną kameę z popiersiem Napoleona pochodzące z bogatych zbiorów p. Sławomira Stępnia.

Kilkadziesiąt pocztówek związanych z życiem Cesarza oraz historyczne bagnety z czasów napoleońskich ze zbiorów p. Macieja Prószyńskiego, wybitnego znawcy i kolekcjonera bagnetów.

Biżuterię patriotyczną oraz guziki mundurów Armii Księstwa Warszawskiego, rzadko spotykany orzeł z blachy naczelnej rogatywki Księstwa Warszawskiego z kolekcji Marcina Zdrojewskiego.

Kilkaset cynowych żołnierzyków w mundurach Księstwa Warszawskiego i Wielkiej Armii w mistrzowskim malowaniu p. Agnieszki Axentowicz udostępnionych przez p. Marka Axentowicza, prezesa Fundacji Axentowiczów.

Wystawę wzbogacą repliki mundurów armii Księstwa Warszawskiego.

W trakcie wernisażu zabrzmią salwy armatnie na cześć Napoleona z działa obsługiwanego przez kanonierów Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał i grupę rekonstruktorów w mundurach piechoty armii Księstwa Warszawskiego.

Kurator wystawy: Artur Rogalski

Projekt plakatu: prof. Lech Majewski

Patronatem wystawy jest Ambasada Franacuska

Wystawa w piwnicach gotyckich Zamku w Liwie potrwa od 18 grudnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie jest samorządową instytucją kultury której organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.