„Zamek w Liwie z Przygródkiem w połowie XVI w.”

Od soboty 30 XI 2019 r. muzeum w Liwie ma kolejną atrakcję. Jest nią eksponowana w piwnicy gotyckiej makieta ukazująca widok zamku wraz z otoczeniem ok. 1555 r., zrekonstruowanych według opisów z lat 1549 i 1570 oraz analiz i badań naukowych. Oryginalnym elementem układu przestrzennego warowni liwskiej był tzw. Przygródek- zespól budynków drewnianych pełniących funkcje pomocnicze dla zamku. Były wśród nich zabudowania o funkcjach gospodarczych ( stajnie, kuchnie, piekarnia), administracyjnych (dom pisarza, siedziba sądów ziemi liwskiej) i militarnych (dwie ufortyfikowane bramy, prochownia). Przygródek zbudowano częściowo na palach po obu stronach długiego mostu prowadzącego na zamek zlokalizowany na sztucznej wyspie wśród mokradeł i rozlewisk Liwca. Makieta opatrzona jest objaśnieniami na planszach, przez co posiada duże walory ewokacyjne.

Bardzo atrakcyjną wizualnie makietę stworzył Adam Świtlak z Warszawy. Artysta poświęcił swemu dziełu kilka miesięcy życia, włącznie z tygodniowym zamieszkaniem na wieży zamku liwskiego. Podczas kontemplacyjnego przebywania w otoczeniu gotyckich murów wczuwał się w atmosferę warowni, odtwarzając jednocześnie jej przeszłość.
Jego pomysłem było ożywienia statycznej architektury poprzez zaaranżowanie scenek rodzajowych z figurek odzianych w stroje z epoki. Życia dodają całości także przewijające się w tle w sali piwnicy odgłosy natury i „ludzkie”, w tym rechotanie żab, szum drzew i plusk wody, okrzyki i bicie dzwonów kościelnych i młotów kowalskich. Ścieżkę dźwiękową tego tła muzycznego zrealizował syn artysty, młody muzyk i realizator dźwięku – Jan Świtlak.

Prezentujemy zdjęcia z wernisażu, za których udostępnienie dziękujemy autorowi- Panu Ryszardowi Sakowskiemu.

 

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie jest samorządową instytucją kultury której organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego