W sobotę, oprócz innych atrakcji, przeżyliśmy spotkanie z GRH Chorągwią Dragońską imć Pana Zygmunta z Pleszowic Fredra. Mogło się to różnie skończyć, bo grupa odtwarza dragonów oraz srogich muszkieterów i pikinierów z wojny 30-letniej i „potopu” szwedzkiego. Na szczęście tym razem nie wczuli się w rolę aż do końca i zamek nie został puszczony z dymem, jak to zdarzyło się w Liwie w 1656 r. Za to obejrzeliśmy realistyczne pokazy: musztry, strzelania z muszkietów, taktyki walki pikinierów, a to wszystko okraszone fachowym i dowcipnym komentarzem Jacka Brzozowskiego.
Nie koniec na tym- żołnierze z GRH są także znawcami dziejów I Korpusu Polskiego gen. Dowbora-Muśnickiego. Dariusz Brzozowski, Dariusz Szpakowski i Paweł Obłoza zajmująco przedstawili epopeję tej jednostki oraz uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy walczących o niepodległość Polki od I wojny światowej do Bitwy Warszawskiej. Wszystko to pod okiem Marszałka i jego żołnierzy z wystawy wypożyczonej z muzeum w Mielniku, prezentującej stroje z filmu J. Hoffmana „1920.Bitwa Warszawska”!

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie jest samorządową instytucją kultury której organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego