Skip to content Skip to footer

W Zamkowej Kuchni na Szlaku Książąt Mazowieckich – edycja polsko-włosko-litewska

30 czerwca 2024 08:00
Podczas tegorocznego festiwalu kulinarnego W Zamkowej Kuchni na Szlaku Książąt Mazowieckich na Zamku w Liwie goście będą mieli okazję zapoznać się z tradycjami kuchni polskiej, włoskiej oraz litewskiej. Planujemy szereg…

XXI Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny

10 sierpnia 2024 12:00
Od 2001 roku w sierpniowe popołudnie zamek w Liwie staje się areną walk najmężniejszych i najbardziej cnotliwych rycerzy. Co roku echo ideału rycerskich cnót rozbrzmiewa w murach starego zamku i…

Nabór na stanowisko przewodnika

 
Jeśli jesteś pasjonatem regionalnej historii, posiadasz pedagogiczny zmysł i zdolności oratorskie, może właśnie to Ty zostaniesz przewodnikiem Zamku w Liwie! 
 
Szukamy osoby z zacięciem do turystyki, której nie obce są lokalne zabytki i historia naszej małej ojczyzny.
 
Zasady są proste:
 
– zapoznaj się z regulaminem
– do 24 kwietnia zgłoś swoją kandydaturę!
 
Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Operacja Czysta Rzeka

 
 
W związku ze zwiększającym się ruchem turystycznym rośnie ilość odpadów pozostawianych w okolicy Zamku w Liwie. 15.04.2024 pracownicy muzeum już po raz drugi postanowili wziąć udział w akcji sprzątania pobliskiej rzeki Liwiec, a tym samym choć trochę zniwelować negatywne skutki działalności ludzkiej. 
 
Cieszymy się, że coraz więcej osób spędza czas na łonie natury i korzysta z uroków rzeki, ale apelujemy o zachowanie czystości, aby pobyt w pobliżu wody był jeszcze przyjemniejszy. 
 
W tegorocznej akcji zebraliśmy ponad 20 worków śmieci, których odbiór obiecał wójt liwski pan Bogusław Szymański. Serdecznie dziękujemy!
Po raz kolejny naszą akcję wsparła pani Magda Stasiuk. Przyłączył się też pan Arek Paderewski z KajakiLiw – spływy kajakowe rzeką Liwiec, który oprócz pomocy w zbieraniu odpadów zapewnił nam kajaki.
 
Cieszymy się z waszej obecności i dziękujemy za wzorowo wykonane zadanie.
 
Poniżej relacja z TVP3 Warszawa dostępna w komentarzu.

Nowe eksponaty

Miło jest nam poinformować, że kolekcja militariów Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie powiększyła się o czterdzieści nowych eksponatów.
Wśród wielu ciekawych egzemplarzy na ekspozycji niebawem pojawią się m.in. kordziki polskie i niemieckie; szable pruskie, rosyjskie, polskie; bagnety niemieckie, radzieckie, austro-węgierskie, czy kindżał rosyjski.
Składamy wyrazy uznania panu Romanowi Romanowskiemu za ten wspaniały dar.
Przekazane do zbiorów muzeum obiekty w najbliższym czasie zostaną przez nas skatalogowane i będą służyć następnym pokoleniom.
Czuwając nad powierzonymi zabytkami, składamy cześć ludziom pełnym pasji i ich historii! 
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego.
 

Let's play the Game!

Na terenie Parku Historyczno-Kulturowego przy Zamku w Liwie zostały rozmieszczone tabliczki z kodami QR. Skanując kody, wkroczycie do wirtualnego świata historycznego Mazowsza. 
 
Zaraz po wkroczeniu na teren na prawo od bramy czeka na was pierwszy kod, przytwierdzony do pomnika Księcia Janusza I Starszego. Po zeskanowaniu przeniesiecie się w podróż po historii zamku w Liwie, władców Mazowsza i Korony Królestwa Polskiego. 
 
Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi, ruszajcie dalej! Pomnik Królowej Bony czy rzeźba Rusałki to tylko niektóre z obiektów, czekających na Was podczas tej niesamowitej przygody! 
 
Gra została stworzona z myślą o wszystkich, którzy cenią sobie czas spędzony na łonie natury i kochają historię . Zapewnia mnóstwo satysfakcji i możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu!
 
Ale uwaga! Nie musicie grać sami – zaproście do rywalizacji członków rodziny lub znajomych. Kto pierwszy ukończy grę? 
 
Przygotujcie się na przygodę, która czeka Was w Parku Historyczno-Kulturowym przy Zamku w Liwie!

Audiobook "Historia mojej dubeltówki"

Z okazji rocznicy Bitwy pod Węgrowem, stoczonej 3 lutego 1863 r., zapraszamy do odsłuchania fragmentu wspomnień opisujących przebieg batalii, którą autor obserwował osobiście ze szczytu wieży zamku w Liwie(!).
 
Specjalnie dla nas głosu Andrzejowi Wilczyńskiemu (autorowi wspomnień) użyczył sam Andrzej Mastalerz. „Historia mojej dubeltówki” wydana została we Lwowie w roku 1877.
 
Tytułowa dubeltówka powstała w słynnym francuskim zakładzie rusznikarskim Jeana Lepage. Broń tego właśnie typu widzicie jako ilustrację nagrania. Jest ona częścią wystawy „Powstanie styczniowe – 160. rocznica (1863-2023). Osobliwości” i została użyczona naszemu muzeum przez Pana Dariusza Czerniakowskiego.
 

Kulturalna Szkoła na Mazowszu

 

Wejście na ekspozycję główną, do piwnic i na wieżę, usługi przewodnika i lekcje muzealne za 1 zł!

 
 Żeby skorzystać z programu należy:
1. Skontaktować się z muzeum pod numerem telefonu 25 792 57 17
w celu ustalenia terminu wizyty.
2. Złożyć wypełniony formularz zgłoszenia w formie papierowej na adres e-mail: zbrojownia@liw-zamek.pl na poniższym formularzu.
3. Złożyć oryginalny, wypełniony formularz w dniu przyjazdu w kasie muzeum.
Zgłaszającym grupę do uczestnictwa w ofercie instytucji kultury może być Dyrektor szkoły lub Zastępca Dyrektora. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły. Instytucja dokona oceny zgłoszenia pod względem formalnym i skontaktuje się ze zgłaszającym w celu potwierdzenia zgłoszenia.
 

Samorząd Województwa Mazowieckiego zorganizował program w celach upowszechniania dziedzictwa kulturowego Mazowsza, inspirowania do planowania i realizowania ciekawych lekcji, rozwijania zainteresowań i kreatywności, umożliwienia mazowieckim uczniom większego dostępu do kultury.

 
Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.
 
Inicjatorem programu pn. „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. W dniach od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. zorganizowane grupy szkole będą mogły skorzystać z oferty muzeum za 1 zł.
 
W programie biorą udział wszystkie jednostki kultury podlegające Samorządowi Województwa Mazowieckiego – pełna lista znajduje się w dokumencie „Program Kulturalna szkoła na Mazowszu”
 

Poniżej formularz zgłoszenia oraz wzór poprawnie wypełnionego formularza.

W rubryce (rodzaj, zakres, oraz nazwa oferty /np. warsztatów, lekcji muzealnych, spektakli, wystaw/) należy wpisać rodzaj usługi: usługa przewodnicka lub/i lekcja muzealna.

Tematy lekcji muzealnych można zobaczyć tutaj: lekcje muzealne

Ilość lekcji muzealnych, przewodników oraz termin wycieczki prosimy ustalić z muzeum pod numerem telefonu 25 792 57 17

 Do zobaczenia w Liwie!

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie bierze udział w programie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pn. „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. W związku z tym, bilet dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów kosztuje 1 zł.

W programie biorą udział wszystkie jednostki kultury Samorządu. 

Celem programu jest:
Poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami;
Zwiększenie integracji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami;
Rozszerzenie systemu ulg i preferencji dla osób z niepełnosprawnościami;
Umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami, pozostającym poza obiegiem życia kulturalnego lub mającym do niego utrudniony dostęp (często z powodu barier finansowych), korzystania z różnych form działalności kulturalnej.

Do udziału w programie uprawniona jest osoba z niepełnosprawnością i towarzyszący jej jeden opiekun.

Warunkiem skorzystania z programu jest okazanie ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej oraz złożenie przez nią oraz opiekuna oświadczenia o miejscu zamieszkania w miejscowości na terenie województwa mazowieckiego.

Oświadczenie można wypełnić bezpośrednio przy kasie przed zwiedzaniem muzeum. 

 

Pełny regulamin programu do pobrania:

Jak wyglądał rok 2023 na Zamku w Liwie?

Był dla nas wyjątkowy — świętowaliśmy 60-lecie Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz 20-lecie Turnieju Rycerskiego o pierścień Księżnej Anny, na którym gościło ponad 9 tys. osób!

Realizację programu wydarzeń kulturalnych na 2023 r. rozpoczęliśmy 22 stycznia wspólnym kolędowaniem na terenie Liwa i w Zamku z zespołem Wowakin z gościnnym występem Justyny Piernik i Dużych Mazurków z Pragi. 24 stycznia odbył się wernisaż wystawy ,,Powstanie styczniowe.160 Rocznica. 1863-2023″.

Podczas lutowych ,,Ferii z Renesansem” zorganizowanych dla dzieci z Mazowsza, opowiadaliśmy o wspaniałych dokonaniach „złotego wieku”. 11 lutego mieliśmy przyjemność posłuchać koncertu zespołu Polana, a 19.02, równo w 550. urodziny Mikołaja Kopernika, otworzyliśmy wystawę wypożyczoną z Muzeum Okręgowego w Toruniu o życiu i dokonaniach geniusza, który zmienił bieg historii pt. ,,Mikołaj Kopernik — opowieść o życiu i dziele”.

W marcu wspólnie z przedszkolakami z Liwa witaliśmy pierwszy dzień wiosny, a pracownicy zamku stworzyli własną zamkową marzannę. W tym miesiącu miała również miejsce prelekcja dla uczniów z powiatu węgrowskiego o powstaniu styczniowym, zorganizowana wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Węgrowie. Również w marcu nasze wystawy: ,,Bona i jej potomkowie” oraz ,,Dał nam przykład Bonaparte” gościły w galerii Muzeum Niepodległości-Bramie Bielańskiej, Cytadeli Warszawskiej oraz Bibliotece Publicznej imienia Zygmunta J. Rumla w Warszawie.

17 kwietnia w ramach akcji ,,Czysta Rzeka” sprzątaliśmy wraz z mieszkańcami Mazowsza rzekę Liwiec. 20 kwietnia gościliśmy Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski Imienia Wojciecha B. Jastrzębowskiego. W ramach wydarzenia Olgierd Łukaszewicz wygłosił wykład na temat Unii Europejskiej i z balkonu przeczytał fragmenty konstytucji dla Europy.

15 maja na Zamku w Liwie muzealnicy z Mazowsza świętowali Międzynarodowy Dzień Muzealnika zorganizowany wraz ze stowarzyszeniem Muzealników Oddziału Mazowsze. W czasie obchodów dnia Muzealnika odbyła się również konferencja naukowa na temat zamków na Szlaku Książąt Mazowieckich.

Podczas Nocy Muzeów odbył się Weekend Włoski, by oddać hołd królowej Bonie Sorzy, władczyni Zamku w Liwie, podczas którego wystąpił Chór Dziecięcy Mille Voci oraz Witold Broda, Katarzyna Walny-Bytowska i Witek Walny, którzy zaprezentowanie tradycyjne pieśni włoskie.

1 czerwca na terenie zamku odbył się II festiwal dla dzieci Humanitas, któremu przyświeca motto ,,Nauka, Sztuka, Doświadczenie” oraz nastąpiło otwarcie wystaw: ,,Mali i duzi Józefa Wilkonia” i ,,Niebo” Jarosława Tomasza Kłosa”. Tłumy pojawiły się na Festynie Rodzinnym zorganizowany wraz z OSP Liw uświetnionym przez koncert Moniki Doktorskiej. Pod koniec czerwca na zamek powrócili motocykliści na XXI Międzynarodowy Zlot Motocyklowy Gryf Party, a rowerzyści pojawili się na ultramaratonie Mazowieckim Gravel. Zostaliśmy też pit stopem na trasie oldtimerów.

W tym samym miesiącu wystawa ,,Bona i jej potomkowie” zagościła w Dworze Starostów Chęcińskich.

W lipcu na Zamku w Liwie można było posmakować kuchni polskiej oraz włoskiej na II Festiwalu W Zamkowej Kuchni na Szlaku Książąt Mazowieckich, w ramach którego odwiedziło nas ponad 3000 osób!

9 lipca z okazji II Festiwalu w Zamkowej Kuchni, odbył się występ zespołu Porto Meskla oraz koncert ,,Nad tą rzeką” Orkiestry Dętej OSP Liw, natomiast 16 lipca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie i pokazie tańca ,,Mazowsze Świat Poloneza i Miłości”. Również tego dnia odbył się wernisaż wystawy ,,Kobiety w malarstwie Teodora Axentowicza”.

Sejm RP ustanowił rok 2023 rokiem Fredrowskim z okazji 230. rocznicy urodzin pisarza. W związku z tym na zamku odbył się Festiwal Dramatów Fredry. W ramach wydarzenia zostały wystawione ,,Damy i Huzary”, ,,Klątwy Panieńskie” oraz ,,Zemsta”. Dodatkową atrakcją były warsztaty teatralne dla młodych adeptów aktorstwa prowadzone przez Jana Peszka.

12 sierpnia odbył się koncert fortepianowy francuskiej muzyki klasycznej w wykonaniu Frédérica Vaysse-Knittera. XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny został zaplanowany na dzień 19 sierpnia. Podczas wydarzenia wystąpił Adam Strug oraz zespół Viatores.

Na początku września wystawa ,,Bona i jej potomkowie” zagościła w zamku Sforzów we włoskim Vigevano.

Początek roku szkolnego to Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – czytali aktorzy z Teatru Amatorskiego w Węgrowie, a gościem specjalnym był Andrzej Mastalerz. Podwójne wydarzenie odbyło się nad rzeką Liwiec oraz w dworze w Gałkach.

13 września rozpoczęliśmy kilkudniowe obchody 60-lecia Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. W ramach jubileuszu odbyły się: odsłonięcie historycznej makiety Mazowsza z czasów Janusza I Starego, rzeźb władców Zamku w Liwie (Anny z Radziwiłłów oraz Janusza I Starego). Emocji artystycznych dostarczył nam koncert zespołu Favorito oraz premiera historycznego spektaklu tanecznego o Żółtej Damie w wykonaniu Teatru SarabAnna. 14 września odbyło się muzyczne przedstawienie dla dzieci ,,Dźwięki Nieodkryte”, a kolejnego dnia na zamkowym dziedzińcu czekał nas spektakl ,,Zemsta” w wykonaniu Teatru Amatorskiego w Węgrowie oraz krakowskiego Teatru Magnes, a następnie koncert Orkiestry Dętej OSP Liw.

Wspólnie obchodziliśmy też Europejskie Dni Dziedzictwa, w ramach których zorganizowaliśmy po raz pierwszy Tabor Mazowsza Wschodniego, który prezentował żywe dziedzictwo kultury tradycyjnej tej części regionu. W rytm melodii ludowych przegrywali m.in. Poleski Skład Smyczkowy oraz zespół Wowakin.

Na terenie zamku odbyły się również 31. Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP zorganizowane przez lokalnych harcerzy.

W grudniu tradycyjnie odbyły się na zamku Mikołajki, połączone z lekcją gry o ligawkach prowadzoną przez Piotra Dorosza.

9 grudnia miały miejsce wernisaże dwóch wystaw ,,Książę Józef Poniatowski – w 210. Rocznicę Śmierci” oraz ,,Powstanie Styczniowe. Osobliwości”. Kolejnego dnia wysłuchaliśmy świątecznego koncertu Orkiestry Dętej OSP Liw.

12 grudnia Harcerze dostarczyli nam Betlejemskie Światełko Pokoju.

W dniach 13-14 grudnia pracownicy muzeum udali się na wycieczkę do Krakowa, aby zobaczyć m.in. wystawy ,,Obrazy Złotego Wieku” oraz ,,Matejko. Malarz i Historia”.

Udało nam się również zrealizować zadanie „Rozszerzenie oferty turystycznej Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie – budowa parkingu wraz z zagospodarowaniem terenu.

To zadanie zostało sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Mamy nadzieję, że kolejny rok – 2024 będzie równie owocny w ciekawe wydarzenia.

Jeśli udało się Wam wziąć udział w którejś z wymienionych wyżej imprez, podzielcie się zdjęciami w komentarzu.

Poniżej galeria podsumowująca rok 2023.

BIP

© 2024. MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.