Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oto dni krwi i chwały – reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego

10 grudnia, 2020 08:00 31 grudnia, 2020 17:00 CET

Kolejna wystawa opracowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie: “Oto dni krwi i chwały – Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego”. Wczoraj w samo południe gościliśmy na zamku v-ce dyrektora PMA dr. Wojciecha Borkowskiego, który otworzył wystawę poświęconą znanemu wszystkim z wiersza Mickiewicza epizodowi powstania listopadowego – obronie tzw. reduty Ordona, oraz zupełnie zapomnianej formacji wojsk Królestwa Polskiego – rakietnikom. Pan dyrektor w zajmujący sposób odmalował słowem zarówno obronę reduty i jej eksploracje archeologiczną, wyniki której złożyły się na prezentowaną w Liwie wystawę. Na ekspozycji obejrzeć można militaria
i przedmioty osobiste żołnierzy pochowanych na miejscu bitwy. Drugą część wystawy tworzą eksponaty i plansze poświęcone polskim wojskom rakietowym, których wielkim zwolennikiem był gen. Józef Bem. W piwnicach gotyckich odtworzono laboratorium pirotechniczne, wyrzutnie i pociski rakietowe. Wernisaż był niestety z wiadomych powodów niezwykle kameralny, lecz wypowiedzi Wojciecha Borkowskiego wraz z ekspozycją zaprezentujemy na filmie zrealizowanym przez Wiesława Gromka.

BIP

© 2023. MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.