Wczytywanie Wydarzenia

22 kwietnia, 2024 10:00 - 11:00 CEST

Bohaterem wystawy jest XIX-wieczny fotograf i podróżnik, który na szklanych płytach negatywów utrwalił niepowtarzalne krajobrazy Azji Środkowej. Leon Barszczewski uchwycił w kadrze obiektywu chwile grozy podczas górskich wypraw, utrwalił piękno i majestat lodowców oraz potęgę gór. Jednak najważniejsi byli dla niego ludzie – z jego fotografii spoglądają bekowie i wieśniacy, biedacy i bogacze, tancerze i obłąkani, a nawet muzułmańskie kobiety odsłaniające swoje twarze. Dla wielu z nich Barszczewski był pierwszym spotkanym Europejczykiem.
 
Leon Barszczewski prowadził m.in. badania etnograficzne archeologiczne, geologiczne, glacjologiczne, ale także botaniczne. Był uznanym badaczem flory i lodowców Azji Środkowej. Na cześć polskiego badacza ukraiński botanik Władimir Lipski nieznaną wówczas w Europie roślinę nazwał Czosnek Barszczewskiego (Allium barsczewskii Lipsky), a lodowiec na południowym zboczu Grzbietu Hisarskiego również nazwał jego imieniem.
 
Śladami Leona Barszczewskiego ruszył jego prawnuk – Igor Strojecki i wzbogacił zbiór fotografii przodka zdjęciami współczesnego Uzbekistanu. Wystawę fotografii uzupełnia prezentacja wielobarwnych, tradycyjnych tkanin, czapeczek i strojów pochodzących z Republiki Uzbekistanu ze zbiorów autora.
 
Patronat Ambasady Republiki Uzbekistanu
Termin: 26.04.2024-20.06.2024
Miejsce: wieża (dwie kondygnacje)
Kurator wystawy: Igor Strojecki