Skip to content Skip to footer

Spotkania z żywą historią

Muzeum zbro­jow­nia pro­wa­dzi dzia­łal­ność oświa­tową, w tym lek­cje muze­alne dla dzieci i mło­dzieży, pre­zen­tu­jące kul­turę rycer­ską, sar­ma­tyzm i różne typy broni i uzbro­je­nia, połą­czone ze zwie­dza­niem zamku.

Zajęcia odbywają się w sali rycerskiej oraz w salach wystawowych. Ze względu na ich specyfikę i możliwości lokalowe może w nich jednorazowo uczestniczyć nieduża grupa uczniów (jedna klasa od 20 do 30 osób) pod opieką nauczyciela. Czas trwania lekcji nie jest ściśle określony – zwykle to około 45 minut – ale w zależności od tematu i życzenia nauczyciela istnieje możliwość skrócenia lub wydłużenia zajęć.

Celem organizacji lekcji muzealnych jest:

  • możliwie szerokie włączenie się Muzeum do procesu kształcenia szkolnego,
  • prezentowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego poprzez bezpośredni kontakt z zabytkami kultury materialnej,
  • wyrobienie wśród dzieci i młodzież potrzeby obcowania ze sztuką, historią, kulturą poprzez wizyty w muzeum,
  • rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych poprzez aktywne uczestnictwo w lekcjach muzealnych,
  • rozbudzenie aktywności uczniów przy wykorzystaniu procesu edukacji regionalnej.

Zajęcia przewidziane są dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Lekcje muzealne:

1. Kultura rycerska w średniowieczu.

Czas trwania lekcji: ok. 45 min.

Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.

Lekcja jest opowieścią o najbardziej rozpoznawalnych aspektach kultury średniowiecznych rycerzy – wychowaniu i edukacji, ceremonii pasowania, uzbrojeniu oraz turniejach. Atrakcyjności zajęciom przydaje użycie wielu rekwizytów- replik broni i fragmentów opancerzenia oraz strojów, których można dotykać, wziąć we własne ręce, a nawet przymierzyć!

2. Tajniki heraldyki.

Czas trwania lekcji: ok. 60 min.

Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.

Czym właściwie jest herb? Do czego służył rycerzowi? Dlaczego jego nieodłącznym elementem jest tarcza? Jaki element wyróżnia polskie herby na tle heraldyki całej średniowiecznej Europy? Odpowiedzi poznają uczestnicy tych właśnie zajęć. Następnie w drugiej, warsztatowej ich części będą mogli zaprojektować i wykonać swój własny, unikatowy herb i zabrać go na pamiątkę!

 

3. Starożytny wehikuł czasu- historia pisma.

Czas trwania lekcji: ok. 60 min. 

Zajęcia dla dzieci od 3 klasy szkoły podstawowej.

Pismo to naprawdę wyjątkowy wynalazek. Pozwala nam przekazywać myśli w przestrzeni i czasie, czasem daje nawet wgląd do umysłów osób żyjących wiele pokoleń przed nami. Uczestnicy tych zajęć poznają historię pisma- jego wynalezienia i zmian jakie przechodziło na przestrzeni tysiącleci. Mogą też zobaczyć jak zmieniał się warsztat skryby- na czym pisano, jakim narzędziem i na jakiej płaszczyźnie. Na zakończenie zaś spróbują własnych sił w pisaniu stalówką po czerpanym papierze.

4. Zjawy, duchy i upiory – zamkowe legendy.

Czas trwania lekcji: ok. 45 min. 

Zajęcia dla dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej.

Zajęcia mają formę gry terenowej. Uczestnicy poznają legendy zamku w Liwie szukając rozwiązania przeróżnych zagadek i łamigłówek. Stają oko w oko z demonem strzegącym skarbu i poszukują zaginionych pierścieni by uwolnić Żółtą Damę.

5. Rozwój uzbrojenia.

Czas trwania lekcji: ok. 45 min.

Zajęcia dla dzieci od 3 klasy szkoły podstawowej.

Zajęcia te są rozszerzoną formą zwiedzania głównej ekspozycji naszego muzeum. Uczestnicy mają okazję poznać przeszłość z perspektywy techniki wojskowej- broni palnej, broni białej, umundurowania, taktyki itp. Aby zajęcia były jeszcze ciekawsze, używamy przy ich prowadzeniu wielu rekwizytów- replik dawnego uzbrojenia, które można wziąć do własnych rąk i poczuć się na przykład jak XVII- wieczny muszkieter, czy skrzyżować z przewodnikiem ostrze rapiera!

6. Kości zostały rzucone.

Czas trwania lekcji: ok. 60 min.

Zajęcia dla dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej.

Zapraszamy do wspólnej lektury podręcznika gier różnorakich spisanego w Hiszpanii 740 lat temu (!). Przeniesiemy się w czasie do średniowiecznej karczmy. Sprawdzimy w co i gdzie grywano.

 

7. Odkrywanie nieznanych lądów.

Czas trwania lekcji: ok. 60 min.

 Zajęcia dla dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej.

Jakie potwory znajdują się w oceanach? Dlaczego człowiek tak lękał się wypłynąć na nieznane wody? Mitologiczne stworzenia, które wzbudzały lęk w ówczesnych marynarzach. Historia odkryć geograficznych.

8. Od paciorków do bitcoina

Czas trwania lekcji: ok. 60 min.

Zajęcia dla dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej.

Zajęcia, podczas których dowiemy się, jak wyglądały dawniej transakcje handlowe, przyjrzymy się bliżej złotym i srebrnym monetom oraz poznamy warsztat mincerza. Zajęcia nawiązują do 100-lecia istnienia polskiej waluty – złotego.

Informacje praktyczne:

Koszt wynosi 120 zł za grupę (max) 30 osób.

W celu rezerwacji i ustaleniu szczegółów zapraszamy

BIP

© 2024. MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.