Skip to content Skip to footer

W ustanowionym przez Senat RP Roku Mikołaja Kopernika Muzeum Zbrojownia na Zamku zaprasza na urodziny tego wybitnego człowieka renesansu. 19 lutego w 550 rocznicę urodzin astronoma, w piwnicach gotyckich liwskiej warowni zostanie uroczyście otwarta wystawa pt. „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele.”
Jak wyglądało życie codzienne średniowiecznych mieszczan toruńskich?
Co można było kupić w kantorze kupieckim?
Co inspirowało Mikołaja Kopernika? Skąd czerpał swoją wiedzę?
Jakimi przyrządami się posługiwał przy obserwacji nocnego nieba?
Dlaczego warto się uczyć matematyki?
Co to jest i jak wygląda trikwetrum?
Jak odkrycia Mikołaja Kopernika zmieniły postrzeganie świata?

Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Państwu wystawa poświęcona temu wybitnemu twórcy teorii heliocentrycznej, który był nie tylko wybitnym astronomem, ale również m.in.: prawnikiem, lekarzem, duchownym, urzędnikiem, dyplomatą, matematykiem, strategiem wojskowym, filologiem, ekonomem i kartografem.

Odwiedzając wystawę będzie można poniekąd przenieść się do średniowiecznego Torunia, zajrzeć do domu Kopernika, podejrzeć pracę w kantorze kupieckim, przygotować lekarstwo według autentycznej średniowiecznej receptury w kąciku zielarskim, zobaczyć, jak wybijano monety, nauczyć się pisania piórem w skryptorium, a nawet przymierzyć średniowieczną odzież i zrobić sobie selfie z Kopernikiem.

Na ekspozycji będzie można obejrzeć narzędzia do obserwacji nieba, w tym te bardzo współczesne jak teleskop, a także ciekawe oryginalne eksponaty z czasów Mikołaja Kopernika m.in.: późnośredniowieczną ceramikę, naczynia klepkowe, monety, detale architektoniczne.

Interaktywna i multimedialna ekspozycja zawierająca filmy i animacje komputerowe, stworzy zwiedzającym możliwość lepszego poznania i zrozumienia wybitnej i wszechstronnej postaci polskiego astronoma.

Na wystawę przygotowaną przez Muzeum Okręgowe w Toruniu Zamek w Liwie zaprasza do swoich Piwnic Gotyckich w terminie od 19 lutego (urodziny Kopernika) do 19 maja 2023 r.

Życie i wielkie odkrycie Mikołaja Kopernika. Wystawa czasowa z Muzeum Okręgowego w Toruniu w piwnicach gotyckich liwskiego zamku.

Data wystawy19.02.2023 - 19.05-2023Share

BIP

© 2023. MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.