Szczęk stali, tętent końskich kopyt, powiewające chorągwie i walki rycerskie – już 8 sierpnia Zamek w Liwie ponownie stanie się miejscem niezwykłej podróży do świata średniowiecza. Przed nami XXIII Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny, jedno z największych wydarzeń historycznych na Mazowszu, które od lat przyciąga miłośników historii oraz rekonstrukcji.
Na uczestników czeka bogaty program pełen emocjonujących zmagań, historycznych inscenizacji i atrakcji dla całych rodzin. Przez cały dzień będzie można śledzić rywalizację najlepszych rekonstruktorów z całej Polski, którzy zmierzą się w wymagających konkurencjach turniejowych. W programie znalazły się m.in. Turniej Fechtmistrza Liwskiego (1 vs 1), turniej łuczniczy oraz efektowne walki drużynowe „dwójek”, podczas których liczyć się będą nie tylko siła i umiejętności, ale również taktyka oraz współpraca.
Na miłośników historycznych widowisk czekają również pokazy walk ciężkozbrojnych, prezentacje ptaków drapieżnych oraz występy Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo, który zabierze publiczność w świat średniowiecznych i renesansowych dworów. Artyści zaprezentują dawne tańce i spektakl teatralny.
Wieczorna część wydarzenia dostarczy publiczności największych emocji. Na zamkowych błoniach odbędą się widowiskowe pokazy rycerstwa konnego w wykonaniu Drużyny Xiążęcej, a następnie rozpocznie się Bitwa o Zamek – dynamiczna inscenizacja walk o twierdzę, która od lat stanowi jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów programu.
O godzinie 18:45 nastąpi uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom wszystkich konkurencji turniejowych, a wieczór zwieńczy Gala Zawodowych Walk Rycerskich, podczas której najlepsi zawodnicy w Polsce zmierzą się w formule pełnokontaktowej, prezentując najwyższy poziom współczesnego sportu rycerskiego.
Niepowtarzalny klimat wydarzenia dopełni koncert muzyki dawnej zespołu VIATORES, a po zmroku dla publiczności odbędzie się widowiskowy pokaz Teatru Ognia BOHEMA.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Magdalena Krucz oraz Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska
Patronaty medialne: TVP3 Warszawa, Tygodnik Siedlecki, Radio dla Ciebie, Katolickie Radio Podlasie, Wieści Sokołowskie, Głos Węgrowa i Okolic, Życie Sokołowa, Tygodnik Nowodworski, Sadowne Info, portal podlasie24.pl, Dzieje się na Mazowszu.
Partnerzy wydarzenia: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz #KUPUJŚWIADOMIE
Sponsorzy: Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie Powiatowy Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, PHU Ojdana, Dobre Okna Podszus s.c., Addit, Rolmech, Mar-Gaz, Wikrusz