Skip to content Skip to footer

Piwnice gotyckie – galeria wystaw czasowych, pozostałość średniowiecznego Domu Wielkiego

Trzy komnaty w piwnicach gotyckich to miejsce, w którym zobaczyć można wystawy czasowe organizowane w muzeum. Same piwnice to podziemna część Domu Wielkiego – budynku, który w XVI w. spełniał rolę rezydencji. Zobaczyć tam można pozostałości oryginalnej gotyckiej architektury z XV i XVI wieku – odkryty fundament z młyńskiego kamienia i fragmenty kolumn, które kiedyś wspierały oryginalne sklepienie.

Mimo zmieniających w piwnicach wystaw stale można tam zobaczyć makietę liwskiego zamku – wykonana w 2019 roku przedstawia Zamek w Liwie z Przygródkiem w XVI w. 3 sale Zostały odbudowane i osuszone w 2019 roku i pełnia funkcję wystawową. Odbudowano sklepienie oraz posadzkę, nadając wnętrzom zbliżony do oryginału wygląd.

Piwnice są pozostałością Domu Wielkiego – trzykondygnacyjnej budowli, który w średniowieczu znajdowała się wewnątrz murów kurtynowych. Mieszkała w nim Anna z Radziwiłłów – to ona zleciła podwyższenie Domu Wielkiego kolejną kondygnację.

Po dwukrotnym ataku szwedów na Dom Wielki został zniszczony – piwnice są jedyną po nim pozostałością.

Piwnice Gotyckie

Piwnice Gotyckie – galeria wystaw czasowych

BIP

© 2023. MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.