Skip to content Skip to footer

W tej sala prezentowana jest broń wytworzona stosunkowo niedawno: w XIX i XX wieku. Rozwój broni palnej została zdemonstrowany poprzez zestawienie ze sobą różnych jej typów: od strzelby perskiej z zamkiem lontowym, przez karabiny skałkowe i kapiszonowe do karabinów odtylcowych systemu Podewils-Lindner, Remington Rolling Block, oraz karabinów odtylcowo-iglicowych Chassepot i Dreyse. Zwieńczeniem tej „drabiny ewolucyjnej” są słynne kilkustrzałowe karabiny powtarzalne Mannlicher M.95 i Mauser M.98 k.

W sali tej dominują zabytki związane z wiekiem XIX i walką Polaków o niepodległość, czego oznaką jest zestaw zebranych w niej obrazów i grafik, a wśród nich wizerunków polskich bohaterów narodowych:

Główne zbiory militariów eksponowane na pierwszym piętrze dworu. Rozmieszczono je w układzie chronologicznym w czterech kolejnych salach. Wejście na ekspozycję główną Muzeum Zbrojownia strzeżone jest przez renesansową zbroję płytową. Powierzchnia zbroi dekorowana jest misternymi ornamentami z motywem polskiego herbu Jastrzębiec.

Kolejna sala kryje w sobie broń palną i białą z XVII-XIX w. i to nie tylko europejską

Hełmy z kolekcji muzealnej mają różną proweniencję.

Niewielka antresola posiada własny nastrój i klimat, który nadają jej zabytkowe meble.

Największa, reprezentacyjna sala dworu spełnia różne funkcje, w tym także koncertowe. Ściany jej zdobią liczne portrety. Całopostaciowym obrazom z XVIII w. przedstawiającym królów polskich: Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta oraz Henryka Walezego towarzyszą wizerunki władców z dynastii Wazów: Zygmunta III, Władysława IV a także repliki portretów trumiennych i epitafijnych z II poł. XVII w.: Stanisława Woyszy, Adama Kotowskiego i jego żony Małgorzaty z Durantów. Nad neorenesansową ławą skrzyniową z wyrzeźbioną na oparciu sceną zdobycia Jerozolimy podczas I wyprawy krzyżowej w 1099 r. zawieszono osiemnastowieczne portrety księcia heskiego Ludwika IX oraz królowej Marii Józefy żony Augusta III Sasa,a także portret pięknej nieznajomej – damy polskiej w stroju z I poł. XIX w.

BIP

© 2023. MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.